Dovoz zboží na firmu – na co si dát pozor?

Našli jste si v zahraničí dodavatele zboží, ale nejste si jisti postupem při dovozu? Neplaťte zbytečně sankce při dovozu, je to jednoduché a stačí dodržet několik pravidel. 

  1. Zařiďte si EORI číslo – to slouží pro komunikaci s celními úřady. Pokud ho nemáte, nezačínejte s dovozem. Jeho vydání je zdarma, zpravidla je stejné jako IČ prvního subjektu a žádost stačí podat on-line, přes datovou schránku. Více informací a online žádost naleznete zde: https://www.celnisprava.cz/cz/clo/e-customs/eori/Stranky/default.aspx
  2. Zjistěte si předem výši CLA na vaše zboží. Může se stát, že bude zařazeno špatně a vy zaplatíte více, než musíte. Zároveň budete dopředu vědět, kolik zaplatíte. K zjištění celní sazby slouží databáze TARIC zde:(hodně štěstí při hledání kategorie zboží :))  http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=cs
  3. Připravte si veškeré faktury, výpisy z účtů, z PayPalu, či doklady od Western Union, které slouží k doložení platby za zboží – ze které se následně vypočítá daň a CLO.
  4. Buďte připraveni reagovat na výzvu od vašeho přepravce. Často máte určitou lhůtu na odpověď a pokud ji propásnete, dopravce si účtuje poplatky za uložení ve skladu. Následně zboží posílá zpět odesílateli. 
Při dovozu zboží máte dvě možnosti, jak zboží proclít. 

a) Zboží si proclíte sami, s celním úřadem budete komunikovat přímo vy – časově náročné, zvláště pokud to děláte poprvé… 

b) Necháte se zastoupit přepravcem, proclení za vás vyřídí. Tuto možnost doporučuji. 

Za zastoupení v celním řízení si společnosti účtují různé poplatky – je to v řádech stokorun, záleží na dopravci. Toto je dobré si zjistit dle ceníku přepravce ještě před dovozem zboží. Případně si zboží proclít sám a nebo se nechat zastupovat někým jiným – zpravidla jinou společností, která se zabývá celním řízením. 

Mezi dovozem zboží pro osobní účely a pro obchodní účely je rozdíl!

Pokud dovážíte zboží neobchodní povahy (pro vlastní účely) – platí se CLO a DPH od 20€ – konrétně od 20€ DPH, od 150€ DPH + CLO

Pokud ale dovážíte zboží pro obchodní účely – prodej zboží, výrobní stroje atd. – platíte CLO + DPH vždy – nezáleží na hodnotě zboží. 


Ceníky jednotlivých společností:
DHL Ceník služeb 2018

FedEx Ceník služeb 2018

TNT Ceník služeb 2018

Česká pošta ceník celní deklarace 2018

UPS Ceník služeb 2018


Platba celních poplatků

Zpravidla, pokud nemáte otevřené účty u přepravních společností se celní poplatky platí při převzetí zboží („dobírkou“). Může ale nastat také situace, kdy platíte poplatky až po převzetí a to fakturou, kterou Vám vystaví přepravce. Tyto částky jsou již konečné, včetně poplatku za zastoupení. 


Pozor na nesedící faktury od dodavatelů 

Zásilky zejména z Asie bývají na faktuře „podhodnocené“ – vyplývá to z praxe prodejců, kdy si spousta podnikatelů (zákazníků) nechává fakturu napsat na menší částku. Jedná se o podvod, dovozci tímto šetří na celních poplatcích. Při importu budete vyžádání pro dodání dokladů o zaplacení, ale jeden z těchto dokladů je již přiložený u zásilky. Pokud se chcete vyhnout možným problémům, dodejte veškeré faktury sami, na opravdovou částku za zboží. 


Na faktuře vždy vyžadujte reálnou cenu za dopravu. 

Částka za dopravu se také zohledňuje při výpočtu celních poplatků, když není uvedena, dle tabulek ji celníci vyčíslí sami. To není výhodné a vždy mějte částku za dopravu uvedenou! 


Jak se vyhnout celnímu řízení?

  • Nakupujte zboží, které je odesíláno z evropských skladů. Ve státech EU celní řízení neprobíhá. 

Tuto možnost nabízejí někteří prodejci na Aliexpressu, GearBest, DHGate

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 40 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

One comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *