JAK NEPŘIJÍT O PENÍZE & ČAS

Při nákupu v Číně se setkáme s miliony prodejců, mezi kterými se samozřejmě najde několik podvodníků. Proto je třeba být obezřetný, i když je v záloze ještě ochranný systém kupujícího (pokud kupujete na portálech, které toto nabízejí).

Jak to funguje?

Ochranný systém je jednoduchý, promyšlený a funguje. Funguje dobře, protože jsou ve finále všichni spokojeni. Níže jsou popořadě úkony, jak funguje ochranný systém, o jednotlivých bodech se ještě rozepíši.
 1. Nákup zboží – platba
 2. Ověření platby, informace prodejci o platbě
 3. Odeslání zboží
 4. Zboží na cestě – odeslání informace zákazníkovi
 5. Obdržení zboží zákazníkem
 6. Kontrola zboží
 7. Potvrzení přijetí zboží zákazníkem
 8. Uvolnění platby prodejci
 9. Dokončení transakce

Peníze tedy prodejce má fyzicky až po vašem potvrzení, že jste zboží přijali a je v pořádku.  Tím zmizí riziko toho, že přijdete o peníze poku prodejce zboží nepošle, nebo se ztratí či přijde nekompletní zásilka. Zažádáte o vrácení peněz a ty Vám budou vráceny, zpravidla do 10 dnů.

Co se stane, pokud nepotvrdíte dodání zboží?

Ode dne platby běží ochranná lhůta jak pro prodejce, tak pro Vás. Doba se liší podle portálů, zpravidla je kolem 60 dnů. Pokud do té doby nedáte žádnou informaci ohledně zboží, tak budou peníze odeslány prodejci. Tato doba se dá prodloužit a otevřením sporu (nedodání zboží, nefunkční atp.) se doba automaticky prodlouží.

Portály používající ochranu kupujícího:

 • Aliexpress
 • eBay
 • DHGate
 • Veškeré eShopy používající PayPal

Ochrana kupujícího přes PayPal

Samotná internetová peněženka a zprostředkovatel plateb PayPal nabízí svým zákazníkům ochranu. Do 45 dnů můžete požádat o vrácení peněz, pokud projde nedoloží že zboží neodeslal, vrátí vám systém peníze.

Platí se předem, tak to bude podvod

Nevím proč, ale spousta lidí je skeptická, pokud má platit předem. Chápu, že platit předem někomu úplně cizímu není příjemné, ale v případě takto velkých portálů (Aliexpress patří pod AlibabaGroup, ta má větší obrat než eBay a Amazon dohromady) se není čeho bát. Dnes už mi přijde naprosto normální platit předem, zvláště v mezinárodním obchodu. Dokážete si představit ztráty v případě nepřevzetí balíku na dobírku, který putoval z Číny až do Čech? Za prvé to ani nejde, zadruhé by ztráta byla obrovská a vzhledem k velkému počtu zákazníků, co nepřebírají zásilky, by prodejci mohli brzy zavřít krám.

Zboží nedorazilo, je rozbité či nekompletní

Jste nespokojeni se zbožím, které jste objednali? Nedorazila Vám zásilka či řešíte jakýkoliv jiný problém spojený s transakcí? Vše se dá celkem jednoduše vyřešit.

 
Co je možná horší, jak přijít o peníze, je přijít o čas

Je spoustu lidí, kteří vydělávají třeba 1000Kč/hod. Ti raději přijdou o 300 korun, než o hodinu svého času. Nedává smysl ztrácet hodinu (pod kterou si můžeme představit tisícikorunu, než hodinu usilovat o 300 korun. Proto doporučuji:

 • Vybírat nabídky, které dávají smysl
 • Připlatit si za podací číslo – více zde 
 • Nakupovat u prodejců s vysokým hodnocením

Používejte selský rozum – pokud hledáte například LED žárovky, jejich cena se pohybuje kolem $3/ kus, vy najdete nabídku za $1.2/kus. Není to podezřelé? Velice pravděpodobně budou LED žárovky nespolihlivé, nekvalitní a nebo vůbec nedorazí. Přemýšlejte selským rozumem, nehledejte nejnižší ceny, koukejte na hodnocení – jak prodejce, tak samotného produtku.
Na tomto webu najdete recenze některých produktů (ať už špatných, tak i těch kvalitních) Na Facebooku tohoto webu – Nákup v Asii najdete spoustu reálných fotografií produktů, které jsem zakoupil v Číně, či jiných zemích světa.

ZBOŽÍ Z ČÍNY NA FACEBOOKU

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *