PRÁVNÍ INFORMACE

I zákon myslí na dovoz zboží ze zahraničí. Platí zde určitá pravidla ohledně DPH, CLA i pravidel při dovozu.

Nemilé poplatky

Objednáte si z Číny zboží za $150. Projde celním řízení, bude vyměřena částka $51.5 za DPH, CLO a poplatek kolem 100Kč za vyřízení Českou Poštou. S tímto musíte počítat a je tedy dobré vědět, jak těmto situacím předcházet.

Kdy neplatím nic, kdy DPH a kdy CLO?

Graf níže ukazuje, kdy budete platit CLO, kdy DPH a kdy jste osvobozeni od jakýchkoliv poplatků.
Celní sazby se často mění, částky jsou tedy orientační a pokud chcete mít jistotu, doporučuji kontaktovat Celní Správu ČR. CLO je taková magie, záleží na spoustě faktorů a není jednoduché ho vyměřit. Pokud uvažujete o dovozu zboží za účelem dalšího prodeje, doporučuji se obrátit na odborníky – například tento web se zabývá importem z Číny.

Jak snížit riziko zastavení zboží na celnici?

Existuje několik triků, jak se legálně vyhnout platbě dalších poplatků.

 • Zboží rozdělujte do více zásilek v hodnotě do $15 – $20
 • Nakupujte ze skladů v EU
 • Připlaťte si za poštovné (popíšu níže)
 • Nakupujte v období většího vytížení celnice – zabývají se důležitými zásilkami, ne pro spotřebitele

Proč si proboha připlácet za poštovné, jak to souvisí s celní správou?

Většinou je pošta zdarma – free shipping. No ale přeci jen ta pošta něco stát musela. Tak ji stát vypočítá z Ceníku České pošty. A to může být tučná částka. Tato částka se pak připočte k základu pro vyměření DPH, popřípadě CLA. Je tedy lepší si zaplatit cca $5 za poštovné, pak není pošta zdarma a celníci mají z čeho vyměřit částku za poštovné.

Jak probíhá proclení (zdanění)?

Vyřízení proclení je velice jednoduché, pokud se necháte zastoupit Českou Poštou (zpoplatněno, cca 100Kč) – vyplatí se to, ušetříte hodně času, nervů a jiných nepříjemností.

 1. Vytvoření objednávky
 2. Odeslání zboží
 3. Přijetí zboží do ČR
 4. Průchod celní správou
 5. Zadržení zboží – informace adresátovi
 6. Doložení hodnoty zboží adresátem
 7. Vyměření doplatku
 8. Obeznámení s doplatkem
 9. Odeslání zboží adresátovi
 10. Adresát zaplatí státu + poště
 11. Vyřízeno

Možná se to na první pohled zdá jako zdlouhavý proces, ale jedná se o pár minut u počítače – naskenuje se plná moc, doloží hodnota zboží (výpis z banky, PayPalu), vše se odešle a pak jen přeberete balík na dobírku. Časově to trvá cca týden, od doručení dopisu ohledně zadržení zboží do doručení zásilky k vám domů.
Pokud nechci platit nic navíc?

Zboží bude odesláno zpět adresátovi, popřípadě spáleno. Odpovědnost za daně si nesete vy, upozorňuje na to např. Aliexpress či samotní prodejci.

V případě odeslání zboží zpět adresátovi Vám vrátí prodejce peníze zpět. Doporučuji se obrátit na Celní správu – zda-li bude zboží zničeno, či vráceno odesílateli.

Pojištění na celní poplatky? 
Výše je článek, popisující službu některých obchodů poskytujících “Pojištění na celní poplatky” – pokud budete cokoliv doplácet státu, tyto obchody Vám to proplatí. Jedná se o celkem zajímavou službu, cena za pojištění není nijak vysoká a myslím, že se celkem vyplatí.

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *