S ČÍM POČÍTAT PŘI NÁKUPU

Při nákupu v Číně je třeba se řídit určitými zásádami, počítat s pravidly a hlavně používat selský rozum

Nejprve bych se pobavil o dopravě a balení zboží

Doprava
Tracked &Untracked zásilka

Při placení a výběru dopravy vás možná překvapí množství dopravců. Možnosti jsou různé, doba dodání se odvíjí od ceny za dopravu. Můžeme se setkat s těmito dopravci:

  • China Post Airmail
  • EMS
  • TNT
  • Hongkong Post
  • Singapore Post
  • DHL

Zpravidla čím je doprava rychlejší, tím více za ni zaplatíte. Pokud chcete mít jistotu že zásilka dojde včas a nevadí Vám si připlatit, mohu doporučit Hongkong a Singapore Post, z řad kurýrů jsem spokojen s DHL.

Pokud je zásilka Tracked (nebo registered) znamená to že má podací číslo a je možné tuto zásilku sledovat – jak sledovat zásilky se dozvíte ZDE.
Untracked nemá podací číslo – není tedy možné zjistit, kde se daná zásilka nachází.

Občas se balík ztratí – v tom případě řešte reklamaci, prodejce Vám vrátí celou částku  zpět. Balíček se dá považovat za tracený pokud nedorazí po 4 týdnech.

Většina prodejců balí zásilky dostatečně, ale objeví se i případy, kdy balení není dostatečné – zvláště u:

  • Tvrzených skel
  • Digitizérů
  • LCD Displejů

Toto zboží kupuji tedy buď ve větším množství (10 a více ks) – je pak lépe zabaleno, nebo v Anglii, kde je cena o něco vyšší, za to je zde zboží rychleji a většinou je s ním lépe zacházeno – přijde tedy nepoškozené.

Podtrženo sečteno – základní doprava, kterou nabízí prodejci a je většinou zdarma je dostačující, v případě potřeby rychlejšího dodání nebo pokud chceme vědět status zásilky, volíme placenou dopravu.

Made in China neznamená, že je zboží nekvalitní

Většina zboží se dnes vyrábí v Číně. Jsme zvyklí, že si za kvalitu většinou připlácíme, jsme zvyklí že značkové zboží je automaticky to nejkvalitnější a že v Číně se vyrábí šmejdy.

Ano, v Číně se vyrábí šmejdy. Stejně jako se tam vyrábí kvalitní zboží a potraviny.

Asie je místo velice rozsáhlých možností, vyrábí se zde opravdu vše a to nejen proto, že je zde levná pracovní síla – to už dnes také neplatí, jako dříve. Je to z důvodu specializace. Lidé zde svému oboru rozumí, v Shezenu se vyrábí mobilní telefony – Apple, Samsung, Lenovo… právě z důvodu, že je zde široká pracovní síla z této oblasti a spoustu továren, které dokáží splnit požadavky výrobců

Zpět k nakupování. Dají se i na internetu koupit šmejdy. Šmejdům jsem se věnoval v několika článcích jeden ZDE a produkty které už si nikdy nekoupím najdete ZDE.
Pravidla, kterých se držet aby jste nenaletěli jsou jednoduchá – nekupujte to nejlevnější, procházejte recenze, uvažujte selským rozumem. Ne vždy musí být neznačkové zboží nekvalitní. A ne vždy musí být značkové zboží automaticky to nejlepší. Procházejte web, hledejte, ptejte se. A najdete to správné.

Počítejte s ochranou

Pokud budete nakupovat na portálech, které uvádím zde na stránkách, jediné, o co můžete přijít, je Váš čas. Jak je to možné?

Veškeré portály používají tzv. ochranu kupujícího – peníze jsou většinou v držení samotného portálu (Aliexpress, eBay, DHGate) a až po Vašem potvrzení o úspěšném dodaní funkčního zboží jsou peníze “propuštěny” prodejcům.

Díky tomu si prodejci moc nevyskakují, drží se pravidel a jednají s Vámi solidně. O peníze jsem nikdy nepřišel – jediná možnost, jak přijít o peníze, je nehlídat si vypršení tzv. ochranné lhůty. Ta je pojištění pro prodejce, protože pokud vy nepotvrdíte dodání, potvrdí se automaticky po určité době – tu je třeba sledovat, popřípadě prodloužit.

Na Aliexpressu, eBayi či DHGate funguje systém referencí – po obdržení zboží můžete zanechat prodejci “feedback” – hodnocení a zároveň můžete ohodnotit samotný produkt. Zároveň může prodejce zanechat hodnocení vám. Pomáháte tím celé komunitě, která na daném portálu nakupuje a zároveň prodejcům, kteří jsou za své výkony ohodnoceni.

Více ohledně systému ochrany na jednotlivých portálech najdete ZDE.

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *