TeaVivre – Sypané čínské čaje

Čínská kultura je spojovaná s tradičními sypanými čaji, a to především čajem černým a zeleným. Čaj se podle archeologických nálezů pije už přes 5000 let. Legenda o objevení čaje se připisuje čínskému císaři Šen-Nungovi kterému do kotlíku, ve kterém ohříval vodu, spadlo několik lístků čajovníku. Po ochutnání zajímavě vonícího nápoje byl překvapen jeho lahodnou chutí a energií, kterou mu dodal.
TeaVivre Authentic Chinese Teas

IMG_0916
Hrníček, sypaný čaj a louhovátko pro sypané čaje

 

Na zkoušku jsem obdržel od společnosti TeaVivre patero nejznámějších čínských čajů. Popíšu Vám jednotlivé čaje a představím eshop, na kterém si můžete tradiční sypané čaje objednat. Každý má svou techniku na přípravu čaje a také jinak vnímá chuť. Proto se mohou moje zkušenosti lišit od jiných. Čaje mají samozřejmě potravinovou certifikaci v souladu s EU. Baleny jsou do plastových, od světla a vzduchu oddělených sáčků.
Sypaný čaj se na rozdíl od čajů pytlíkových, které nalezneme v obchodních řetězcích v ČR, dají louhovat několikrát – například čaj Oolong má nejlepší chuť v 4-5 nálevu. Zkoušel jsem to a i po 6 vylouhování měl čaj skvělou chuť a udržoval si svou zelenou barvu. Zkuste si vylouhovat pytlíkový čaj 5x.

WWW.TEAVIVRE.COM


Internetový obchod který nabízí mnoho druhů čajů. V nabídce naleznete i nádobí a příslušenství pro čajovou kulturu. Poštovné zdarma není, stojí $4.  případě že si objednáte za více než $30, poštovné máte zdarma. K objednávce si také můžete vybrat až 3 vzorky čajů zdarma.

about_us_0_10
Zakladatelé TeaVivre a jedna ze zahrad, kde se čaj pěstuje

Na stránkách naleznete také spoustu návodů a článků o čajích. TeaVivre kupuje čaje od čínských farmářů – čaje před prodejem ochutnávají, prohlídnou si zahrady kde se pěstují a kontrolují způsob zpracování. Všechny čaje které mají v nabídce, pocházejí z různých oblastí Číny. 

IMG_0922
Louhování tradičního černého čaje

 

ČERNÝ ČAJ

v Číně nazýván “červený čaj” (Čínsky “hóngchá”) – čaj si udržuje dlouhou dobu svou typickou vůni a na Sibiři byl až do devatenáctého století využíván jako měna. V době dynastie Tchang se používal jako barvivo pro textil určený pro nižší třídu obyvatelstva. Západu nejvíce známý Černý čaj tvoří 90% všech prodaných čajů v západním světě. Prochází delší oxidací než čaj zelený nebo bílý, ale všechny tyto čaje pochází ze stejné rostliny a to Čajovníku čínského.

IMG_0923
Keemun Černý Čaj – Třída 1

 PŘÍPRAVA:

Západní metodaGongfu – Čínská metoda
Hrnek: 500mlGaiwan: 85ml
90℃95℃
8 gramů čaje5 gramů čaje
2 – 5 minutOd 15s do 100s
Černý čaj Keemun – Třída 1Černý čaj Keemun – Třída 1

VÝROBA ČERNÉHO ČAJE

  1. Po sklizni se listy nejprve nechají zavadnout pomocí proudění vzduchu.
  2. Poté se černé čaje zpracovávají jednou z následujících cest. CTC (drcení, řezání, stočení) je metoda používaná pro čajové listy nižší kvality, které končí v čajových sáčcích a je prováděna strojově. Klasické zpracování je prováděno jak mechanicky, tak ručně. Používá se pro čaje vyšší kvality. Listy zůstávají vcelku a přesný postup se liší podle druhu čaje.
  3. Dále se nechají čajové listy za kontrolované teploty a vlhkosti oxidovat. Úroveň oxidace určuje kvalitu čaje.
  4. Poté jsou listy usušeny, aby se zabránilo další oxidaci.
  5. Nakonec jsou listy roztříděny do tříd podle svojí velikosti (celé listy, zlomené a prach). Rozdělení se obvykle provádí pomocí sít. Čaj může být poté dále tříděn podle dalších kritérií.
IMG_0926
Čaj po pár minutách louhování

 

ZELENÝ ČAJ

Zelenému čaji je připisováno spoustu léčivých účinků – léčení oparů, uhrů, kocoviny, poruch trávení, podpora mozkové činnosti, léčení nervové soustavy… Proběhla dokonce studie, kde lidé, kteří pili 5 šálků zeleného čaje denně, měli o 16% menší úmrtnost. Zelený čaj, nazývaný také “pravý čaj” čínsky “lǜchá” oproti černému čaji prochází při sklizni a zpracování minimální oxidací. Čaj se zalévá horkou vodou, o teplotě 60-80°C. Každá odrůda a várka čaje má ale své specifické vlastnosti a tak je nutné s čajem různě experimentovat – s dobou louhovaní, teplotou vody, množstvím…

IMG_0957
Čerstvě zalitý zelený čaj
PŘÍPRAVA ZELENÉHO ČAJE:

Čaj by se měl zalívat vodou, která prošla varem a zchladla na 60-80°C. Pokud je voda příliš horká, čaj je hořký a má typickou pachuť. Pokud je naopak moc studená, nálev je vodový a mdlý. Doba louhování záleží na druhu čaje a chuti člověka. Může být 30s ale také několik minut. Při kratším louhovaní se zpravidla používá větší množství čaje.

IMG_0937
Čaj Dragon Well vás vyjde na $22 za 100g čaje. Balení na obrázku má 7g

 

Doporučené metody přípravy:

Západní metodaGongfu – Čínská metoda
Hrnek: 500mlGaiwan: 85ml
85℃80℃
Použít 8 gramů čajePoužít 4 gramy čaje
3 – 5 minut20s, 40s, 50s
Zelený čaj Dragon Well(Long Jing) – Prémiová kvalita

BÍLÝ ČAJ – NEJKVALITNĚJŠÍ ČAJ

Dříve tento čaj mohli pít pouze čínští císaři – byl vzácný, jedná se o nejjemnější čaj kterému se přikládají blahodárné účinky na lidské tělo. Získává si sklízením křehkých, nerozvinutých lístečků Čajovníku čínského. Sbírají se během krátkého období v roce a jakmile začne období dešťů, lístky ztrácí svěží a jedinečnou chuť bílého čaje. Lístky se sbírají ručně a výběru se věnuje veliká pozornost. Po sběru se lístky nechají usušit na slunci a vytřídí podle velikosti.  Jedná se o dražší čaj, 50g vás vyjde na $18. Chuťově mi připomínal čaj zelený, ale o něco jemnější.

IMG_0930
Doporučená doba louhování je 1-5minut při teplotě vody 75 stupňů celsia

 

Proč je bílý čaj tak prospěšný pro lidský organismus? Obsahuje mnoho účinných přírodních antioxidantů a pomáhá př redukci tělesné hmotnosti. Antioxidanty omezují aktivitu kyslíkových radikálů. Ale pozor, jejich přemíra může také škodit. Všeho s mírou.

IMG_0960
Kvalitní sypaný bíly čaj Bai Hau Yin Zhen
 ZÁVĚR

S čaji jsem velice spokojen a po spotřebování těchto vzorků si určitě nějaký čaj koupím. Nejvíce mi chutnal čaj Oolong a černý čaj Keemun. Byl jsem překvapen jak profesionálně jsou čaje baleny – tušil jsem že přijdou v igelitovém pytlíku a bublinkové obálce. Naopak přišli zabalené v nepropustných plastových sáčcích, potisknuté s informacemi a v krabici. TeaVivre a jejich sypané čaje mohu jedině doporučit!

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *