Oprava prasklého LCD či sklíčka za pár korun

V dnešní době, kdy máme každý mobilní telefon je občas nutné počítat s tím, že nám spadne. Pak záleží jestli máte štěstí a nebo smůlu – rozbitý displej, sklíčko… Hodně lidem proběhne hlavou – a, to bude drahé. Ale nemusí to tak být. Pokud jste trochu zručnější, telefon si zvládnete opravit sami. Popíšu vám své zkušenosti, tipy a triky, které jsem již nasbíral.

IMG_20150618_140303
1. Bez nutného vybavení se do opravy nepouštějte

Určitě je nutné být alespoň trochu vybavený, a to hned několika věcmi. Možná vás nákup několika věcí odrazí. Ale nejedná se o vysoké částky, často také dostanete k náhradní dílu několik nástrojů na opravu. Já bych ale doporučoval koupit alespoň tyto věci:

  • Sada šroubováčků – opravdu vám nebude stačit dědečkova sada šroubováků, kterou používá na opravu simsona
  • Pinzety – oceníte, že je máte. Mámina pinzeta na obočí nebude to vhodné
  • Oboustranná lepící páska – bez ní vám nemusí sklíčko držet na svém místě. Z papírnictví bych ji nedoporučoval, lepší je 3M páska
  • Plastové „páčidla“ – aby jste neponičili desku či jiné části, vyplatí se koupit plastové nástroje které součástky nepoškrábou. A stojí pár korun

Tyto nástroje by vám do začátku měli stačit. Pokud se tomuto oboru bude věnovat více, určitě bych zvážil investici do horkovzdušné pistole, různých chemikálií jako je isopropyl nebo UV LOCA-GLUE. Nářadí doporučuji kupovat u Focal Price, Fasttech

IMG_20150618_125316

Sada šroubováků – screwdriver set

Pinzety – tweezers

Plastové nářadíčko – plastic pry tools

Oboustraná páska – double side tape, 3M tape

2. Pořádek, vše dávat na své místo

Než začněte rozebírat vás telefon, ukliďte si váš pracovní prostor. Dále bych doporučoval si připravit papír, klidně velikosti A3 a pokládat zde jednotlivé díly zařízení, popsat si kam patří… Aspoň takhle to tedy dělám já. Pro telefon jako je iPhone se dokonce prodávají speciální podložky, kam můžete jednotlivé díly a šroubky ukládat.
$_57

3. Najít správný díl

Představme si, že má tato Nokia C7 rozbité sklíčko a LCD (LCD je displej na který koukáme a sklíčko je to, co sleduje kam klikáme). Budeme také chtít vyměnit plastový kryt, ve kterém je telefon uložen.

IMG_20150618_115915

 

Díly hledám na eBay – jsou levné a najdu zde díly na většinu telefonů. Musíme samozřejmě hledat pod anglickými frázemi:

Sklíčko – Touch Screen, digitizer, glass (pozor, třeba na iPhone se prodávají i pouze krycí sklíčka, za necelých 100Kč, ty jsou ale určená pro repasi)

LCD – LCD screen

Obal telefonu – Housing

Takže vyrážíme hledat v Čínských skladech. Jako první hledám „Nokia c7 touch screen“ Beru ten bez rámečku, můj rámeček je v pořádku, i když se jedná o nějakých 30Kč navíc.

Bez názvu

 

Dále hledám housing, vybral jsem levný ale kompletní kryt.

housing

A v neposlední řadě LCD displej, všechny tři věci jsem našel od jednoho prodejce, pokud se vám také podaří, zkuste si napsat o slevu, případně zaslání v jednom balíčku. Záleží na vás.

lcd

Díly tedy zaplatíme a čekáme než dorazí. Ve většině případů Vám přijde LCD a sklíčko v polystyrenové krabičce, housing v bublinkové obálce.

4. Výměna/oprava

Pokud nevíte jak to uvnitř telefonů vypadá, na YouTube naleznete spoustu videí s opravou zařízení. Jedno si najděte a postupujte dle něj. Tak to dělám já, hlavně když si nevím rady, jaký systém uchycení dílů je v daném zařízení.

5. Porovnání cen Čína/ČR

Těchto diskuzí najdete na internetu mnoho. Kolují názory proč nekupovat v Číně, naopak kolují že Čeští obchodníci rejžují a vydělávají astronomické částky. Řeknu vám vlastní názor na věc. Nejprve si sečteme, kolik jsme dali za díly z eBay.
ceny

Čeští živnostníci Číně nemůžou konkurovat nejspíše ani kdyby neměli ani procento zisku. Kdo si myslí, že Češi na všem rejžují, jsou lichváři a okrádají nás, tak lže. Samozřejmě najdeme i případy, kdy opravdu koupí produkt za pár korun a mají na něm dvouset a více procentní zisk. Takových případů ale určitě není mnoho.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 40 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *