Platba CLO, DPH… Kdy a jak?

Určitě si pokládáte tuto otázku – zaplatím CLO nebo DPH při dovozu z Číny? V tomto článku Vám objasním jak toto probíhá. Nejdříve jednoduchá pravidla:

 1. U zboží do hodnoty 22€ se neplatí clo, ani DPH.
 2. Na zboží v hodnotě od 22 do 150 eur se vztahuje DPH, nikoli clo 
 3. Zboží nad 150 eur podléhá clu i DPH.Přídávám e-mail, který jsem obdržel od Celní správy ČR.

a) Nákup mimo EU – do 22€ bez DPH i CLO, od 22€ – 150€ DPH, nad 150€ CLO+DPH. Je to tak správně?

Veškeré zboží dopravené na celní území EU ze třetích zemí musí projít celním řízením. Pokud by poštovní služba balík doručila bez toho, aby prošlo celním řízením, dopustila by se závažného porušení celních předpisů.

Dovážené zásilky mohou být, v souladu s Nařízením Rady (EHS) č. 1186/2009 o systému Společenství pro osvobození od cla (dále jen „NR 1186/2009″), osvobozeny od cla jako „zásilky zboží nepatrné hodnoty” nebo jako „zásilky zboží mezi soukromými osobami”:

  1. Zásilky zboží nepatrné hodnoty(články 23 – 24 NR 1186/2009) jsou zásilky odesílané přímo z třetí země příjemci, který se nachází ve Společenství a vlastní hodnota nepřevyšuje částku 150 EUR na zásilku. Tyto zásilky jsou osvobozeny od dovozního cla, avšak osvobození se nevztahuje na:
  2. Alkoholické výrobky
  3. Parfémy a toaletní vody
  4. Tabák a tabákové výrobky

 

Osvobození od DPH se řídí zákonem č.235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších úprav. Osvobození od daně při dovozu zboží je upraveno v § 71 zákona. Od daně je osvobozen dovoz zboží, jehož úhrnná hodnota nepřesahuje 22 EUR, s výjimkou alkoholických nápojů, parfémů, toaletní vody, tabáků a tabákových výrobků (§ 71, odst.3, písm. a) zákona).

 1. Zásilky zboží mezi soukromými osobami (články 25 – 27 NR 1186/2009) jsou dárkové zásilky odesílané soukromou osobou ze třetí země jiné soukromé osobě, která se nachází ve Společenství, a musí se jednat o dovoz neobchodní povahy. Osvobozeno je však jen zboží do hodnoty 45 EUR. V rámci tohoto limitu lze přiznat osvobození od dovozního cla i na:
 • Tabákové výrobky = 50kusů cigaret, nebo 25 kusů doutníčků, nebo 10 kusů doutníků, nebo 50 gramů tabáku ke kouření, nebo úměrná souprava těchto výrobků
 • Alkoholické nápoje = destiláty a lihoviny se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 22 % objemových; nedenaturovaný líh s obsahem alkoholu 80 % objemových nebo více: 1 litr, nebo destiláty a lihoviny, aperitivy na bázi vína nebo lihu, tafia, saké nebo podobné nápoje s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22% objemových; šumivá vína, likérová vína – 1 litr nebo úměrná souprava těchto výrobku a nešumivá vína – 2 litry;
 •  Parfémy – 50 gramu, nebo toaletní vody – 0,25 litru.

Informace k odbavování poštovních zásilek ze třetích zemí najdete zde https://www.celnisprava.cz/cz/clo/odbavovani-postovnich-zasilek/Stranky/Odbavování-poštovních-zásilek-na-odd.-23-celní—poštovní-styk-Celního-úřadu-Praha-Ruzyně,-nákupy-přes-internet-po–1.5.20.aspx.

b) Pokud nakoupím zboží např. v Německu či v jiných zemích EU (přes internet), platí se DPH, nebo je to úplně osvobozené?

Poštovní zásilky odesílané do České republiky ze zemí Evropské unie nejsou předmětem celního řízení a nepodléhají tedy clu ani DPH.

c) Pokud nakoupím zboží mimo EU, při proclení se částka DPH nebo CLA počítá z celkové částky (Zboží+Poštovné) – je toto tvrzení správné?

Clo se počítá z celní hodnoty zboží (cena skutečně placená za zboží, náklady na dopravu, případně další poplatky jako pojištění atd.). Sazba cla vychází ze sazebního zařazení zboží. DPH se následně počítá ze součtu celní hodnoty zboží a cla.

d) Nakoupím přes internet zboží, které není originální (bez mého vědomí). Pokud se toto zboží přidá k proclení a zjistí se nepravost, vrací se zpět odesílateli nebo je zabaveno? Jakým způsobem může občan dokázat že objednal padělek bez jeho vědomí?

Při podezření z porušení práv duševního vlastnictví ochranné známky se zboží nepropustí do volného oběhu a po potvrzení nepravosti zástupcem ochranné známky je zboží zabaveno a následně zničeno pod celním dohledem.

TÍMTO ČLÁNKEM NIKOHO NENABÁDÁM K OKRÁDÁNÍ STÁTU!

Tudíž pokud si objednáte sako v hodnotě 50$ což je při dnešním kurzu 41.65€ a tudíž by jste měli platit DPH 21%. Realita je většinou ale taková, že Vám odesílatel napíše na zásilku hodnotu 20$ a zboží projde bez proclení. U telefonů, či produktů, u kterých je podezřelé že by mohla být hodnota pod 22€ to už nejspíš neprojde. A tak dostanete dopis, že je vaší zboží na celnici a vy musíte dokázat hodnotu zboží. Řeknu Vám jednu mojí zkušenost.

 

Koupil jsem si mobilní telefon Zopo C7, výrobce sice sídlí v Číně, ale mají sklad v Itálii, která je součástí EU a nevztahují se na ní pravidla jako při importu z Číny. Asi po týdnu od objednávky mi volal kurýr GLS, že má pro mě zásilku. Balíček jsem si vyzvedl a nic jsem nedoplácel. Vše legálně. Po asi dvou měsících používání se objevili nějaké potíže – telefon se vypínal, obrazovka blikala… Telefon jsem tedy zaslal zpět do Číny  (více info o zasílání zpět ZDE) a po opravě telefonu jsem zaplatil poštovné zpět do ČR (cca. 15$). Telefon dorazil do Čech a čekal na proclení. Reklamované produkty nepodléhají CLU ani DPH, tudíž jsem dodal fakta že je telefon reklamovaný (Otisk obrazovky konverzace s prodejcem, faktura o zakoupení zboží…). Zásilku odeslali na mojí adresu a poště jsem zaplatil 120Kč za vyřízení. Opět vše podle naší legislativy.
IMG_0835

Počítejte tedy s tím, že balíček s tabletem v hodnotě 20$ celnice neuzná, a budou po Vás chtít doložit cenu zboží. Nebojte se, vyřízení probíhá v klidu a na celnici byli ochotní – volal jsem tam ohledně mého telefonu a rádi mi zodpověděli všechny moje dotazy.

Pokud máte jakékoliv otázky, či si nevíte rady s odbavením zásilky, nebojte se mi zavolat nebo mi napsat e-mail. Kontakt na mě ZDE.

Máte zkušenosti s importem z Číny? Podělte se o to s ostatními v komentářích – váš zážitek jistě přijde někomu vhod 🙂

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 40 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 comments

 1. Dobry vecer, dnes mi prislo oznameni,ze mam balicek z ciny na celnici. Jedna se o pantofle,ktere staly 8 dolaru,ale prodejce hodnotu na balicek neuvedl. Muzou po me nyni neco chtit zaplatit,aby mi balik poslaly,kdyz hodnota zbozi je nizsi nez 22 dolaru? Veskere potrebne doklady jsem na celnici jiz poslala. Dekuji za odpoved

 2. ahoj všem.

  Jsem pravidelný nakupující, zkušenosti se sotimentem mám dobré.
  NEKUPUJI telefony a dražší elektroniku z důvodu potencialní reklamace.
  Oblečení o číslo větší.
  Dokud nebude v číně DPH vyplatí se to.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *